V perejich Colorada.

Milan Kalus, Santa Fe

Grand Canyon Tak jsem doma ze sestidenniho vyletu do pereji Grand Canyon. Byl to zazitek, bylo to dobrodruzstvi. Vlastne to nebyl vylet, ale expedice, pri niz jsem si pripadal jako objevitel mist, kde jeste nikdo nebyl. Rozdil mezi expedici a vyletem je v tom, ze expedice je z osmdesati procent planovani a priprava a zbytek ta vlastni cesta. Vylet nebo tura tolik priprav a planovani nepotrebuji, protoze je mozne se spolehnout na zabehane sluzby po ceste, jako je doprava, jidlo, motely a podobne. Nase firma Western River Expeditions se postarala o veskerou pripravu a planovani. Postarali se o lod ci spise vor pro 18 lidi vcetne posadky na sest dnu v uplne divocine, kam se da sestoupit jen na nekolika mistech pesky nebo na mulech, kde nehraje radio a spojeni je mozne jen pres druzici nebo preletavajici letadlo. V pripade absolutni nutnosti by snad na par mistech mohla pristat helikoptera a vyzvednout zraneneho a nebo tezce nemocneho pasazera. Pred asi patnacti lety doslo nad Grand Canyon ke kolizi dvou letadel a zahynulo nekolik desitek lidi. Jeste po letech jsme z reky videli zbytky vraku v mistech, kam pred tim nevstoupila lidska noha. Na malou plosinu obklopenou kolmymi stenami se pousteli rangeri z helikopter, aby sesbirali do pytlu, co zbylo z tech nestastniku.



Byli jsme tedy sest dnu odriznuti od sveta, v pohodli i nepohodli, v bezpeci i nebezpeci nasi expedice, profesionalne pripravene firmou, ktera pul roku vozi klienty od milniku nula na Lee's Ferry do milniku 280 na Pierce Ferry v expedicich trvajicich od tri do dvanacti dnu. Tech 280 mil po Colorado River zacina 15 mil na jih od Page, coz je mesto, ktere vzniklo po postaveni Glen Canyon prehrady v roce 1956. Tato prehrada vytvorila na sever 180 mil dlouhe jezero Lake Powell s mnoha rameny. Page a Glen Canyon Dam lezi na severni hranici Arizony a prakticky cele Lake Powell je ve state Utah. Do Page jsme s pritelem Edou prijeli Jeepem po osmihodinove ceste ze Santa Fe v utery pozde odpoledne a ubytovali se v hotelu Arizona Inn. Sli jsme se jeste podivat na prehradu a zastihli posledni prohlidku s vykladem o Glen Canyon Dam. Prehrada z deseti milionu tun cementu je 180 metru vysoka, asi 100 metru siroka a obloukovite se vyklenuje proti jezeru. Baze prehrady je tlusta 120 metru, takze proti silenemu tlaku nahromadene vody odolava nejen tou obrovskou masou betonu v zakladech, ale i pomoci oblouku, ktery je jakoby vtlacovan do cerveneho mramoru Marble Canyon. Ale prehrada stejne tece. Ne ze by tekl beton, ale voda z jezera hlubokeho pres jeden kilometr si nasla cesticky v mramoru a vyteka v praminkach i proudech ze sten za prehradou. Nepomahaji ani stovky az 20 metru dlouhych nytu vyvrtanych do skaly, aby zpevnily pozvolna praskajici mramor. Rika se, ze jednoho dne skala povoli a bude po prehrade. Nedovedu si predstavit tu vlnu vody valici se Velkym Canonem. Kdyz my jsme byli na prehrade a v Canyonu, protekalo rekou 22,000 kubickych stop vody za vterinu, coz odpovida 623 krychlovym metrum za sekundu. V pripade zvysene potreby elektriny, lze prutok vody do osmi turbin produkujicich az 1,336 MW zvysit na 1,000 krychl.m/sec. Pri velkem tani v roce 1983 museli otevrit postrani vytoky a rekou za prehradou protekalo 6,000 cubic m/sec. Jsou to fantasticka kvanta vody, ktera zavlazuje Californii, kde by jinak byla poust. Diky vode z Colorado River mame cely rok salat, jahody, articoky, avocada, merunky, broskve, ryzi a bajecna californska vina.Jen Glen Canyon Dam za rok doda tolik vody, ze by to pokrylo 4 miliony hektaru ve vrstve 30 centimetru. Vzali nas vytahem do chodeb v prehrade, kde bylo zima, protoze voda je tu jen 8C tepla. Hned za prehradou je plosina s vysazenym travnikem zavlazovanym vodou, ktera vystrikuje z potucku v nahlodane skale. Travnik je tu proto, aby tlumil hluk vody zenouci se do turbin. Ty jsou v budove o kousek nize. 8 kolosalnich Francisovych turbin se otaci a jemne rozechviva celou halu. Produkovana energie se rozvadi do jedenacti okolnich statu a pouziva se hlavne pri vypadcich a velkych spotrebach v lete. Elektrarna sama o sobe by mohla plne zasobovat mesto jako je Los Angeles. Veskery provoz elektrarny a prehrady obstarava 65 zamestnancu.



Dobre jsme se vyspali v nasem hotelu, zaparkovali auto na sest dnu tak, aby na nej bylo videt z recepce a nekdo nam ho neukrad, a sesli se ve stredu rano venku pred hotelem, kde si nas pani odskrtla na seznamu. Bylo nas pres tricet pro dva vory. Bavili jsme se s Edou o tom, jake bude vekove slozeni nasi vypravy. Eda mel pravdu, kdyz tipoval, ze vetsina bude v mladsim strednim veku, malo hodne mladych pod dvacet a starych pres sedesat. Pres sedesat jsme byli v nasi sestnactce jen ctyri, dvema studentum bylo osmnact a zbytek byly dvojice a jednotlivci mezi triceti a ctyriceti z celych USA. Vetsinou prileteli z Las Vegas, odkud je do Page pravidelne letecke spojeni. Nastoupili jsme do autobusu a zastavili se v obchode s pivem a likery, kde prekvapive skoro cely autobus vylezl a pritahl bedny s pivem a Coca Colou. My jsme podle instrukci meli tyhle zasoby sebou uz ze Santa Fe. Eda mel 12 plechovek kanadskeho lezaku Moosehead a ja petilitrovy mech califorskeho vina.Z Page (1000 n.m.) jsme jeli do kopce po nahorni plosine na jih uz v reservaci indianu Navajo do vyse asi 1800m asi 15 mil a pak prudce dolu skrz cerveny mramor do udoli s indianskymi vesnickami a na zapad k rece v Marble Canyon. Po prejezdu Navajo Bridge , ktery preklenuje Colorado River ve vysce asi 100 metru jsme se zastavili naposled v civilisaci s obchodem a splachovacimi toaletami a telefonem. Odtud to je jen kousek k Lee's Ferry, kde zacina Grand Canyon National Park a milnik 0. Do autobusu prisli dva kapitani nasich voru, kterym se rika boatmen. Mladsi sedmadvacetilety Mike si precetl me a Edu ze seznamu a ukazal nam k rade gumovych vaku, plovacich vest a zlutych municnich krabic. Od kazde jsme si vzali jednu a nacpali do gumovych vaku, co jsme meli v pytlich nebo cely maly ruksak jako ja. Eda podotkl, ze toho mam nejak malo, ale nakonec se ukazalo, ze stejne jsem mel plno zbytecnych veci a polovicka by uplne stacila. Ve vaku bylo uz prosteradlo, nepromokava celta a spacak. V plechove municni krabicce zvane "ammo" kovovy pribor. Uz jsme vedeli napred, ze do gumoveho vaku se nelze behem dne dostat, protoze se vezou pod plachtou privazane uprostred lodi. Do ammo krabic byl pristup kdykoliv, protoze byly privazane v rade na bednach napric voru a stacilo jen zdvihnout viko. Do svoji ammo jsme si dal kameru, filmy, krem na opalovani, knihu na cteni a pytlik se vsim moznym jako naplasti, baterie, sroubovacek, tedy veci, ktere kdyz jsou pri ruce tak zabiraji misto, kdyz nejsou, tak je clovek nutne potrebuje.Bylo horko, slunce palilo, mohlo byt tak 38C ve stinu. Kdyz jsem se sbalil omrknul jsem vor a moc velky dojem na me neudelal, hlavne proto, ze jsem si predstavil, jak se muze snadno prevratit.

Nafukovaci vor se sklada z peti nafukovacich pontonu nebo chces-li gumovych burtu dlouhych 10 metru. Prostredni je o metr kratsi, aby se vzadu do mezery dal zasunout motor. Pontony z tluste gumy, cimz minim tak ctyrnasobek tloustky duse do pneu, jsou vepredu zaspicatele a zaseknute do prumeru asi 40cm. Nas vor Uprostred, plne nafouknute meri metr. Kazdy ponton je samostana jednotka navic jeste s prepazkami, takze vyfouknuti a potopeni i po velke a nekolikanasobne trhline je prakticky nemozne. Jsou svazany k sobe tlustymi popruhy a provazy na nejmene deseti mistech, ve spicce navic na peti. Je vylouceno, aby se jeden od druheho odtrhnul, ale pri tom mohou proti sobe a proti vode pracovat, klouzat a ohybat se. Na tuto pontonovou bazi 10x5 metru je uprostred zase privazana ctverhrana melka miska asi 3x3m v niz se veze naklad v bednach. Miska i bedny jsou z tlusteho aluminia nebo nejakeho jineho lehkeho kovu. Bedny jsou do ctverce a uprosted ctverce je platforma na vaky. Tim ze je uprostred trimetrovy naklad, vor je podelce rozdelen na tretiny, coz je dulezite pro flexibilitu v perejich. Predni tri metry jsou volne a na nich sedi rozkrocmo v perejich devet lidi jako zavazi a samozrejme pro nejvetsi zazitek. Prostredni tretina je naklad a dalsich az devet mist k sezeni na krabicich. Toto jsou mista pro sraby, co nechteji byt tolik mokri. Tri sedi celem dopredu, tri a tri po stranach, divajice se na brehy. Za prostredni tretinou je asi metrova ulicka a za ni napric rada beden zase v pricne misce. Na vrchu jsou provazem prostrcenych skrz drzadla pripevnene ammo krabice. Uplne vzadu je uprostred v kratsim pontonu motor, u neho sedadlo pro kapitana a na kazde strane bedna s reservnim motorem. Vezli jsme tedy tri motory Nissan 25HP a jak se dozvis dale, skoro nam nestacily. Kapitan a kormidelnik v jedne osobe ridi lod pomoci tyce, na ktere ma plyn jako na motorce a tyci zaroven kormidluje. Tato genialni konstrukce ma hlavni vyhodu ve stabilite a ohybu mezi prvni a druhou, druhou a treti tretinou voru. Kdyby to byl vor z klad, velice snadno by se ve vetsich perejich prevratil, protoze velke vlny meri po delce tak 6 az deset metru a jsou asi tri metry vysoke.Ten kdo nas nafukovaci vor vymyslel mel velikost vln v perejich dobre na pameti a zajistil flexibilitu kazde tri metry.



Nasedli jsme na vor. Vetsina tam lehce vyskocila, ja se tam vyskrabal za pomoci provazu ve spicce pontonu. Vsichni se jako deti zacali tlacit dopredu jen tak v plavkach, ale poradne namazani UV blokem. V predni tretine na trech vnitrnich burtech si sedli mladici a mladice a jelo se Marble Canyon dolu po rece. Neni to ale mramor, je to piskovec z usazenin starych pres 150 milionu let. Steny kolem Lee's Fery a par mil dolu jsou z Navajo sandstone.Jsou prikre, oranzove, jak je v piskovci primiseno zelezo. Nekde jsou jak polite dehtem, to kdyz se tam vyluhuje na povrch mangan. Reka je tu siroka asi jako Vltava, voda modrozelena, cista a studena, asi 10C, protoze vyteka z prehradniho jezera z hloubky trista metru. Motor naseho voru mirne vrci a sjizdime reku rychlosti asi 8 km za hodinu. Zacinaji male pereje, kterym se rika "riffle",coz je jednicka na stupnici od jedne do deseti. Vor se trochu pohoupe na malych vlnach, jede o poznani rychleji, ale jinak nic. Pres silnou vrstvu kremu nas pali oblicej i kolena jak sedime proti slunci.Koukame se kolem na tu paletu barev zatim jen od sedive do oranzove.

Zastavujeme se na obed a prvne koukame, co se podava. Mike a Laura vynesli na breh skladaci stul, slunecnik a zvedli viko u jedne bedny a odtud vytahli cibuli, salat, okurky, papriky, burskou pomazanku, marmeladu, chleba, chips, majonezu, tatarku, studene rezy krocana, hoveziho a sunky, piti a susenky. Dali to pekne za sebou do rady, my se postavili do fronty, utrhli si papirovy rucnik a postupovali kupredu pripravujice si sandvice podle chuti jako v normalni jidelne.Bylo to jako "stolecku prostri se" a priprava jim nemohla trvat dele nez deset minut.

Na miste, kde jsme se zastavili to vypadalo, jako kdyby tam pred tim nikdo nebyl. Mala pisecna plaz u steny kanonu s nekolika tamarysky. Ve skutecnosti se tam za rok zastavi nekolik stovek lidi, ale porad je to jako nedotcene. Absolutne nic se na miste nenecha nebo nezahrabe. Papiry a zbytky jidla se hodi do plastikoveho pytle visiciho u role papirovych rucniku a vsechno se odnese zpatky na lod. Da se jit na malou, zeny proti, muzi po proudu za tamarysky do vlhkeho pisku. Na velkou jedine rano a nebo vecer na tabore, kde se prenocuje. Mike zduraznil, ze prirazi ke brehu, kdyz to bude absolutne nutne a vynda prenosny zachod, ale nestalo se to ani jednou. Po obede jsme pokracovali dal a konecne se dostali do pereji klasifikovanych jako sestka. Pred jazykem, ktery nas rozjel do vln pereji , nas kapitan zarval:"Rapids" a my odpovedeli "We love it". Cim vic pereji jsme projeli - a bylo jich asi 120 - tim mene jsme kriceli. Nakonec jsme si takhle dodavali odvahu jen pri desitkach, kdyz jsme meli opravdu strach.

V puli odpoledne jsme se zastavili na starem sidlisti Indianu Anasazi a utaborili se. Nejdriv jsme udelali retez a podavali si vaky, ammo krabice a lehatka. Pak prislo kuchynske nacini se dvema stoly, zeleznym platem, ktery slouzil jako panev, bedny s potravinami, konvice na vodu , kbeliky a propanova bomba s nekolika slauchy k mohutnym horakum a k plynove plotne. Jedna z prvnich veci, kterou Mike a Laura udelali bylo, ze odnesli zachodovou bednicku (skrytou v jedne z beden na voru) nekam kousek za tabor a ukryli ji sikovne za ohyb a tamarysky, aby zrovna nebyla na ocich. Putovni zachod K bednicce z nereznouci ocele s normalnim zvedacim prkenkem a priklopem, taky prinesli zluty kanistr zrejme s chemikaliemi. Na ten polozili role jemneho toaletniho papiru, deodorant rozprasovac a jeste lahvicku, kterou jsem nikdy nepouzil, takze nevim co v ni bylo.Stezka vedouci k zachodu byla oznacena dvema kybli s vodou, mydlem a zlutym zachrannym korkovym blokem, na nemz bylo napsano "Need Help". Ten na sousi slouzil jako "Volno" a "Obsazeno". Kdyz tam korek byl, bylo volno. Vzal sis ho sebou na zachod, vykonal potrebu s vyhledem na skaly Grand Canyon, odnesl korek ke kyblum. Ruce sis umyl seslapnutim gumoveho balonku, ktery vypumpoval proud vody do kohoutku nad kyblem s vodou pouzitou. Pri tom jsi pouzil tekute, biodegradovatelne mydlo, takze pri bourani tabora se voda mohla vylit do reky.Cela operace byla velmi pohodlna, zadne sedani na bobek a zahrabavani. Ctvrty den byla bednicka nahle prazdna a tak nevim, jestli to byly ty chemikalie v kanystru a nebo jestli meli bednicky dve. Spis to byl ten zluty kanystr.


Nez jsme "rozbili" tabor, udelali jsme si dost namahavy vylet do skal, kde bylo indianske zboreniste a sypka na osivo, aby jim je nesezraly mysi. Byl to dost namahavy vystup s vyskovym rozdilem asi 150 metru po kamenite, krkolomne stezicce k jeskyni s okenky jak strilny, ktere zajistovaly vetrani. Kdyz si predstavim, ze maly kmen sta Indianu tam pred tisici lety u reky pestoval fazole a kukurici a po sklizni v kosicich dopravil osivo pro pristi rok do jeskyni nad rekou, mam k nim uctu.

Kdyz jsme se vratili do tabora, Laura nam ukazala, jak slozit luzka. Nebylo jednoduche zasadit do sebe aluminove tyce a nozky tak, aby vznikla asi 60 cm siroka luzka, ktera mi pripominala nositka a ja jim tak celou tu dobu rikal. Po par dnech nam rozlozeni a slozeni netrvalo ani minutu.Bylo teplo a sucho a tak stany zustaly na voru a ze se spi pod sirakem. Z vaku jsme vyndali celtu, roztahli ji na sitovinu luzka, rozbalili spacak a dovnitr dali prosteradlo. Pod hlavu jsem si daval tricko a takovou bilou kombinezu, kterou jsem mel jeste z dob ve spitalu a ktera slouzila jako oblek do ktereho se skocilo, kdyz jsme musel rychle z ulice na operacni sal a nebyl cas na prevlekani. Kombineza se hodila vyborne v pristich dnech jako ochrana pred sluncem.U hlavy jsem mel ammo krabici a baterku. Takto pripraveni na noc jsme s Edou sli na cocktail ke stolu, kde byl v mise led, dvakrat alkoholicke napoje (Tequila pri mexickem veceru), chips a misa delikatni pomazanky, pokazde jine, ale vzdycky vyborne treba s paprikami a syrem. Vetsina lidi popijela svoje pivo, my jsme se po dva dny s Edou obcerstvovali vinem chlazenym v rece . Po kazde strane voru jsme totiz tahli ve vode na provaze velky rezny pytel , v nemz byly plechovky piva a take nas alobalovy vak s vinem. Dva dny to mech vydrzel, treti den, kdyz uz tam byl asi jen litr, prasknul a nasli jsme tam jen vodu z Colorado River.

Koktejlova hodinka nam rychle ubehla, jak jsme popijeli pivo z plechovek a vino z plastikovych hrnku a pokecavali s ostatnimi cleny posadky. Pak zatroubil Mike na musli a slo se na veceri. Protoze nebudu popisovat chronologicky jeden den za druhym, shrnu nase stolovani do vystizneho uslovi, ze jsme se meli jak prasata v zite. Jak jsem se jiz zminil, meli jsme jidlo mexicke, pak italske, bajecne pstruhy, steaky, kurata na nekolik zpusobu. K tomu prilohy jako opecena cibule, ryze, spagety. Samozrejme ze cerstvy salat a papriky. To vse jsme si nandali na plastikovy talir, sedli si na kamen nebo do pisku a cpali se. Jidlo bylo delikatni, chutne, sensacne korenene a kazdy mohl snist cehokoliv kolik chtel. Jako moucnik byly prvni den cokoladove rezy s orisky, jimz se tu rika "brownies". Protoze jsme nejak s Edou moucnik ani neocekavali, prinesla nam Laura nekolik ohratych rezu az do postele. Dalsi dny jsme meli jablecny - znovu zduraznuji ohraty, nikoliv zmrzly - jablecny kolac, dort ze smetanoveho syra zvany cheese cake, a vyvrcholenim predposledniho vecera byla smetanova zmrzlina, kterou vezli v suchem ledu a stepili ji kladivem a obrovskym nozem.Vubec snad nejvetsim epikurejskym zazitkem byl posledni "kapitanuv vecer". Laura si umyla vlasy a vzala si na sebe tmave saty, Mike se oholil, vytahl ze sveho vaku cistou a vyzehlenou bilou kosili a pripnul si cerny motylek. Pred veceri bouchaly zatky sampanskeho na stastne zakonceni expedice a pratelstvi, a podaval se krevetovy cocktail v mistickach uplne jak v restauraci. Pak byl prvotridni steak, ktery Mike delal na rostu na drevenem uhli. Kdyz jsme se vzpamatovali z krevet a steaku, podaval se uz zmineny cheese cake a pak se povidalo u taboraku z naplaveneho dreva. Vzhledem k tomu, ze se nesmi nic palit primo na zemi, priplavane jalovcove drevo horelo a vonelo na stojanu na zelezne panvi, ktera jinak slouzila jako plat na peceni pstruhu, opekani toastu a delani vajec k snidani podle prani.

Chodili jsme spat se slepicemi, tedy v devet hodin pacifickeho casu. Prvni noc spali vsichni venku, coz byl svym zpusobem pro vetsinu zcela novy zazitek. Z pelechu na nositkach se clovek koukal rovnou na Velky a Maly Vuz, po stranach na obrysy sten canonu.Nad hlavou nam litali netopyri, ale nebylo je vubec slyset, a ze opravdu litaji, jsme vedeli az kdyz svitalo a videli jsme je proti sede obloze.Zadna nocni havet nas neobtezovala a za celou cestu jsme neslyseli a nepocitili pichnuti ani jednoho komara, coz mi pripada zvlastni.Pry jsou v kanonu divoke kocky , ale zadnou jsme nevideli, jen na par mistech otisky jejich tlapek. Hadi u reky nejsou, jen ve dne a v horku vylezou vselijak pruhovane jesterky .Pry tu ale zije Gila monster, coz je giganticka, prehistoricka jesterka asi dva metry dlouha. V rece jsme videli z vysky velke, tak petikilove pstruhy, ktere bylo mozno po zakoupeni licence chytat. Chrapani spacu nevadilo, protoze Mike moudre taboril vzdycky blizko pereji. Spal jsem hodne a relativne dobre. Nositka ale nejsou postel a tak jsem se pri otoceni obcas probudil. Dalsi dny vsichni staveli stany, protoze se zatahlo, prisla na cerven zcela nezvykla bourkova fronta s destem. Ja zustal venku po sirakem a pres spacak jsem pretahl celtu a plastenku. Vsichni me vzdycky rano litovali a divili se, ze jsem zustal suchy. Opravdu na me neprselo, slysel jsem jen kapky bubnovat na celtu pretazenou pres hlavu. Trochu ale vsechno prece jen navlhlo jak jsem pod celtou dychal paru. Po zbytek cesty si ostatni staveli stany, coz byla jednou pro Edu i me podivana jako v grotesce. Navecer pri pristani jeden den prisla bourka s vetrem. Vsichni propadli panice a zacali zurive stavet stany ve vetru. My jsme se na to s Edou vykaslali, vzali si pivo a sedli si pod tamarysek. Obcas bylo videt obrysy tel jak misto tyci drzi stan a vzdoruji vetru aby neodleteli i se stanem. Nebo jak mraveneckove behaji kolem a nosi kameny aby zatizili podlazku. Stany se nasim pratelum podarilo postavit prave kdyz vitr utichl a bourka presla. Chodili pak kolem nas pod tamaryskem a rikali jaci jsou ti Cesi chytri, kdyz misto staveni sedeli pekne v plastence a pili pivo.Nase prestiz od te chvile velice stoupla i pres to, ze Edovi povolily nervy a stan taky postavil. Ja jsem ale hrde spal venku, i kdyz k ranu zacalo zase prset.

Budu pokracovat priste uz jen vypravenim o dobrodruzstvich pri sjizdeni pereji a vyletech do postrannich kanonu.
Zdravi Milan 13.cervna 1997